Proč se mění kurzy ?

I vy jste jistě narazili při sázení na to, že se postupem času mění kurzy na sportovní události. Není to jev nikterak výjimečný, ale proč tomu tak je příliš mnoho sázkařů neví. Proč se tedy vlastně kurzy mění ?

V zásadě existují tři důvody, proč se kurz na sportovní událost může změnit. Tou první je nečekaná událost, jenž nastala v jednom z týmů. Jako příklad zde můžeme uvést zranění klíčového hráče, na kterém daný celek stojí. V takovém případě šance celku na výhru klesají a tím pádem se zvyšuje kurz na tento tým. Konkrétní příklad z nedávné doby je například počínání hráčů hokejové Slavie, kdy odmítli jet na zápas do Prostějova, a tak pražský celek reprezentovali junioři. Jakmile se tato informace dostala na veřejnost, museli zareagovat i bookmakeři, kteří ihned zvýšili kurz na Slavii a naopak snížili na Prostějov. A nemusí se jednat pouze o absenci některých hráčů, na povrch může vyplynout třeba momentální atmosféra v týmu, kdy jsou hráči rozhádaní nebo jiné problémy uvnitř celku, to vše zvyšuje pravděpodobnost prohry a zároveň to také zvyšuje kurz.

Dalším důvodem je vyváženost. Sázkové kanceláře vydělávají na marži a tak je jasné, že je jejich snahou co nejrovnovážnější rozprostření sázek. Jestliže tedy většiny sázek směřuje na jeden tým nebo v případě tenisu na jednoho hráče, sázkové kanceláře udělají to, že na daný tým sníží kurz, čímž se tato sázka už nebude pro tipaře jevit jako zajímavá a naopak zvýší kurz na soupeře, kam by poté měly směřovat sázky tipařů, aby sázkové kanceláře dosáhly rovnoměrného stavu sázek. Samozřejmě, že u některých příležitostí rovnoměrného stavu dosáhnout nelze, například když hraje velký favorit s outsiderem. V tom případě je snahou sázkovek se rovnoměrnému stavu alespoň co nejvíce přiblížit.

Posledním důvodem je špatně vypsaný kurz, který bookmakeři musejí opravit. I bookmakeři jsou jenom lidé a tak není divu, že občas udělají chybu. Pokud si jí všimnou, snaží se jí opravit. V takovém případě může dojít ke stornování tiketu, na němž je událost se špatně vypsaným kurzem, ale u prověřených sázkových kanceláří tento scénář nastává jen velmi zřídka. V dnešní době navíc sázkové kanceláře své kurzy opravdu pečlivě kontrolují a tak k těmto chybám příliš často nedochází.

Autor: Luboš Řepa

Rate the review