Preview LM: Benfica-Dortmund

Loňský mistr portugalské ligy Benfica Lisabon narazí v osmifinále Ligy mistrů na přetěžkého soupeře. Bude jím Borussia Dortmund, finalista této soutěže z roku 2013. I díky zkušenostem z předchozích let a vypjatých zápasů bude Borussia favoritem v tomto dvojduelu.

Borussia Dortmund

Jako první výhodu německého vicemistra z loňského roku lze uvést, že Dortumd začíná souboj o postup s Benficou na hřišti soupeře, což je vždy bráno jako výhodnější postavení oproti začátku na vlastním hřišti. V letošním roce je forma Borussie v domácí soutěži a v Lize mistrů jako den a noc. Zatímco v domácí soutěži se Dortmund trápí a nachází se hluboko pod prvním místem s už celkem velkou ztrátou na vedoucí celek, v Lize mistrů se Borussii daří a vyhrála velmi těžkou skupinu s Realem Madrid. Oba zápasy se španělským velikánem skončily výsledkem 2:2, což jasně ukazuje, že ofenzíva Dortmundu se dokáže prosadit i proti velmi silnému soupeři. V Benfice navíc takto silný celek vidět nelze a dá se tedy očekávat, že Borussii se budu útočit ještě lépe. Právě jejich ofenzivní síla v kombinaci se sehraností a prvním zápasem na hřišti soupeře, jim dává větší šanci na postup do čtvrtfinále Ligy mistrů.

Benfica Lisabon

Portugalský mistr z loňského roku to bude mít opravdu velmi těžké. Postup ze základní skupiny si Benfica zařídila, nebo lépe řečeno Benfice zařídilo Dynamo Kyjev až v posledním hracím dnu. Kdyby totiž Kyjev nedokázal porazit Besiktas, místo Benfici by byl v osmifinále právě turecký celek. Je tedy jasné, že Benfica nemá tak kvalitní a široký kádr jako špičkové týmy evropských soutěží, přesto ji však nelze podceňovat. Na domácím hřišti totiž bývá Benfica velmi silná i proti kvalitním celkům. Scénář z domácí ligy se podobá tomu z loňského ročníku, kdy o titul bojovala právě Benfica se Sportingem a Portem. I v tuto chvíli má však navrch osmifinalista Ligy mistrů. Důležité tedy bude, jak lisabonský celek zvládne úvodní domácí duel, pokud by dokázali vyhrát nebo alespoň remizovat bez obdržené branky, šance na postup by se jistě zvětšily.

Shrnutí

Favoritem dvojduelu je Borussia Dortmund. Velmi bude záležet na výsledku prvního duelu na hřišti Benfici. Dá se očekávat nápor hostů, který pokud bude úspěšný, odveta bude už jen formalita.

Autor: Luboš Řepa

Rate the review