Předsezónní prognózy zámořské NBA

Za několik málo dnů začíná nový ročník zámořské NBA, tedy nejlepší basketbalové ligy na světě. Dokáží clevelandští kavalíři obhájit titul z loňského roku, nebo si trůn vezme zpátky parta kolem Stepha Curryho ? A co ostatní týmy, promluví i oni do boje o post šampiona ?

Loňský ročník nabídl hned několik příběhů, které přitáhli fanoušky k obrazovkám a nepustili je odtamtud až do poslední vteřiny. Jeden z historických příběhů napsali už v základní části hráči Golden State Warriors, jenž překonali letitý rekord party kolem legendárního Jordana a proletěli základní část s bilancí 73 výher a pouhých devíti porážek. Velmi dlouhou dobu se tvrdilo, že bývalý rekord Chicaga 72-10, je nepřekonatelný, loňský ročník ukázal, že to tak není. Stejně jako ukázal, že Cleveland není prokletý. LeBron James dotáhl Cavaliers až k vytouženému titulu, když ve famózní finálové série dokázal Cleveland otočit stav 1:3 na zápasy. Stejný počin mimo jiné dokázali Golden State ve finále konference proti skvěle hrající Oklahomě.

Právě Oklahoma a Golden State byli nejprobíranější celky před začátkem nové sezóny, a to díky přestupu superstar Kevina Duranta do Golden State. Přestup, který se nečekaností a velkolepostí dá srovnávat snad jen s Jamesovým přestupem do Miami Heat před několika lety, sice stál Warriors několik hráčů, včele s výborným pivot Andrew Bogutem, ale jejich palebná síla je přesto neuvěřitelná. Tým má pro letošní rok ve svém středu právě Duranta, loňského MVP soutěže Curryho a výborného střelce z dálky Thomsona. Jako X-faktor může sloužit zkušený Andre Iguodala. Není tedy pochyb, že loňský poražený finalista je pro letošní rok jasně největším favoritem soutěže. Pokud si tým správně sedne, bude velmi těžké ho zastavit.

Finálový soupeř Golden State z minulého roku Cleveland žádné velké jméno nepřivedl. Jádro týmu zůstalo nezměněno a bude se tedy dál spoléhat především na výkony LeBrona Jamese a skvělého rozehrávače Kyrieho Irvinga, u nichž opět mlžeme využívat sázky na počet bodů v zápase. Další tým, jenž by mohl zasáhnout do boje o titul je, jako již každoročně, San Antonio. To ovšem přes léto přišlo o velezkušeného Tima Duncana, který ukončil kariéru. Celek vedený Gregem Popovichem však neradno nikdy podceňovat. Podceňovat nelze ani Oklahomu, která sice přišla o Kevina Duranta, ovšem stále má ve svém středu rozehrávače Westbrooka, od nějž se očekává, že tým opět dostane do play off.

Všeobecně se tedy předpokládá, že letošní rok bude opět soubojem Golden State s Clevelandem. Warriors přes léto značně posílili a budou si jistě chtít vzít trůn pro šampiona zpátky. Od obhájců titulu se dá očekávat vlažnější základní část s postupnou gradací výkonu jako tomu bylo loňský rok. Že by do boje o titul zasáhl někdo jiný se i podle vypsaných kurzů sázkových kanceláří příliš nepočítá.

Autor: Luboš Řepa

Rate the review