Jak stádový efekt ovlivňuje sázkaře ?

Vlastní myšlení a názory jsou upozaděny a lidé jednají tak, jak jedná většina. V naší oblasti tedy sází tak, jak sází většina sázkařů. Už jste někdy tento jev zažili ? Pokud ano, propadli jste stádovému efektu, jednomu z nejnebezpečnějších v kurzovém sázení.

Stádový efekt je něco, čemu velmi často podléháme i v osobním životě. Je to stav, kdy ignorujeme vlastní kritické myšlení a nahradíme ho myšlením kolektivním. V podstatě vaše názory a dojmy vytváří někdo jiný, nikoliv vy. Ovšem právě vlastní myšlení je pro úspěšné sázení klíčové. Nejednou se jistě stalo, že zápas, který byl brán jako tutovka, nevyšel. Mnoho lidí na něj vsadilo, aniž by předtím udělalo svou pečlivou analýzu. A na stádový efekt hraje také mnoho bookmakerů, kteří díky tomuto jevu podhodnocují kurzy na některé sportovní příležitosti, jelikož vědí, že na ně lidi budou sázet i přes nevýhodný kurz. Jako příklad z nedávné doby si můžeme uvést například finále French Open mezi Novakem Djokovicem a Stanem Wawrinkou. Kurz na Djokovice byl zhruba 1,3 a spousta lidí podlehla stádovému efektu a tento jasně nevýhodný kurz vsadil.

Jak se tedy stádovému efektu vyhnout ? Vlastně celkem jednoduše. Je třeba mít na paměti, že sázení, pokud ho berete opravdu vážně, je zkrátka investice, což je již několikrát omílané heslo, a jistě nechcete, aby o tom, jestli vyhrajete nebo ne, rozhodovaly názory a dojmy někoho jiného. Je samozřejmě důležité znát názory nebo třeba i typy ostatních sázkařů, ale největší váhu by pro vás stále měl mít váš vlastní úsudek. Při tvorbě analýzy zkuste vypnout emoce a předsudky a dělejte ji jak nejlépe dokážete. Okolní vlivy a názory ostatních prostě musíte ignorovat a soustředit se na vlastní práci.

Pokud vám tedy po závěrečném hodnocení své analýzy vyjde, že by měl vyhrát jiný tým, než kterému všichni tak bezmezně věří, nebojte se ho vsadit, vždyť jste k tomu došli vlastním myšlením a po vlastní analýze, nemuseli jste slepě důvěřovat někomu jinému. Myslím si, že i v případě prohry pak budete mít lepší pocit. Pokud vám z předzápasového shromažďování informací vyjde, že by měl skutečně vyhrát celek, jenž je všeobecně považován za favorita, taktéž ho vsaďte. Budete sice sdílet názor většiny, ale po svém zhodnocení situaci, nikoliv po zhodnocení situace někým jiným.

Autor: Luboš Řepa

Rate the review