Category Archives: Sázení

Sázení na NBA ke konci základní části

Základní část zámořské NBA se už dávno překulila do druhé poloviny a společně s tím se mění hra spousty týmů. Celků, které mají posledních několik zápasů k tomu, aby si zajistili účast v play off této soutěže.

S blížícím se závěrem základní části se v NBA mění i hra týmů, které stále ještě usilují o postup do play off. Právě v této části ročníku se totiž nechává největší prostor hvězdám týmů, které můžou mít mnohdy průměr až čtyřicet odehraných minut na zápas. Náhradníci jsou upozaděni a hlavní slovo si bere většinou základní pětka, kde jsou lídři celku. Proto je právě toto ideální chvíle k tomu, využít nastalou situaci a sázet na počet bodů jednotlivých střelců. Bodové hranice u střelců totiž bookmakeři určují převážně podle sezónního průměru, ovšem díky tomu, že nyní tráví klíčoví hráči na palubovce mnohem více času, je i mnohem větší pravděpodobnost, že svůj sezónní průměr budou pravidelně překračovat.

Ani v této situaci se ale nesmí podceňovat další faktory. Například proti jak kvalitní obraně daný hráč nastoupí nebo kdo konkrétně bude vámi vybraného střelce bránit. Zde je třeba dát si pozor na San Antonio Spurs, které má ve svém středu Leonarda, jenž pravidelně patří mezi nejlepší obránce v soutěži. Právě tento hráč většinou brání největší hvězdy protivníků. Navíc, pokud bylo zmíněno, že se vyplatí sázet over na počet bodů u hráčů, kteří patří mezi lídry týmů, má to i opačný efekt, a to ten, že náhradníci mají mnohem méně prostoru pro udržení si svého sezónního průměru, takže u těchto hráčů se jistě vyplatí sázet na menší počet vstřelených bodů.

Ještě jedno specifikum je spojeno se závěrem základní části. Rozhoduje se totiž, který celek bude mít nějvětší šanci na získání první volby v následujícím draftu. Celky, které nemají už šanci na play off, tak již nemají žádnou motivaci hrát na vítězství. Zvlášť pokud jim poslední místo v lize zajistí největší pravděpodobnost, že to budou právě oni, kdo bude na příštím draftu vybírat jako první. Týmy, které úmyslně prohrávají, aby tak zvýšili svou šanci na draftu, říká se také, že takzvaně tankují, nechávají hrát poměrně mnoho minut náhradníky a jejich střelecké hvězdy žádné bodové galapředstavení většinou nenabízí. U těchto celků doporučujeme vyhnout se sázkám na počet vstřelených bodů jednotlivých hráčů.

Autor: Luboš Řepa

Review Australian Open 2017

Skvělý návrat mezi elitu po zranění předvedl Roger Federer na prvním grandslamu této sezóny. Po famózní jízdě si na Australian Open došel až pro titul. Jací hráči překvapili a kdo totálně propadl ?

Roger Federer, pozdější vítěz, nastupoval po dlouhém zranění a byl nasazen až jako hráč číslo 17. To znamenalo, že na silné soupeře mohl narazit už velmi brzo. A částečně se to také stalo. Na Tomáše Berdycha narazil už ve třetím kole, což bylo něco, na co ani jeden z těchto hráčů nebyl zvyklý. Totiž narazit na sebe v už tak rané fázi turnaje. Federer ale dokázal Berdycha porazit, nutno podotknout, že velmi suverénně a postoupit dále. I v dalších kolech na něj čekali silní soupeři, ale rozhodně ne ti nejsilnější.

Ti nejsilnější totiž vypadli až překvapivě brzo. Andy Murray, spolufavorit turnaje a momentální tenisová jednička, vypadl už v osmifinále, když nestačil na Melzera. Matador Melzer využil v tomto duelu toho, že pořadatelé mírně upravili povrch před začátkem turnaje, ten byl rychlejší než v minulých letech a svědčil tak hráčům, jenž preferují útočný styl hry. A právě takový Melzer předváděl, jeho taktika servis-volej, v dnešním tenise již málo vídaná, dělala Murraymu takový problém, že na ni po celý zápas nedokázal najít recept a nakonec prohrál.

Fenomén posledních let a druhý největší favorit turnaje Novak Djokovič, se senzačně poroučel ještě o dvě kola dříve než Murray. Srb pro změnu nedokázal najít recept na Istomina, kterému podlehl v pěti setech. A tak se po tomto průběhu turnaje dostali do popředí hráči, kteří v posledních letech příliš vidět nebyli. Tedy alespoň ne tak, jak se možná očekávalo. Kanadský servisman Raonič se dostal do čtvrtfinále, kde nestačil na pozdějšího finalistu Nadal. Na raketě téhož hráče skončil i o kolo později Dimitrov, na turnaji předvádějící skvělé výkony.

Federer si na cestě do finále musel zase poradit s nebezpečným Nishikorim nebo svým krajanem Wawrinkou, který už dokázal Australian Open také vyhrát. Jak Nadal tak Federer si však se svými soupeři poradili a připravili fanouškům velkolepé finále, které jako by se vrátilo v čase, když tito dva proti sobě pravidelně hrávali finále velkých turnajů. V pětisetové a krásně bitvě nakonec zvítězil Federer a ukázal, že rozhodně stále nepatří do starého železa.

Autor: Luboš Řepa

Boj o titul jde do druhé poloviny

Česká fotbalová liga se přehoupla do své druhé poloviny. Aspirantů na titul je hned několik a po několikaleté přestávce je mezi nimi i pražská Slavie. Nejlepší výchozí pozici má však nyní obhájce titulu z Plzně.

Plzenští jdou do druhé poloviny ročníku s náskokem jednoho bodu na druhou Slavii, ovšem mají zápas k dobru, v případě výhry by tedy jejich náskok činil už čtyři body. V zimním přestupním okně posílila Plzeň už tak perfektně fungující obranu, ta inkasovala v podzimní části pouhých devět branek a je v tomto ohledu nejlepší v celé lize. Dá se tedy očekávat, že Plzeň bude i na jaře podávat skvělé výkony jako na podzim. Bude mít silnou obranu a je tedy velmi pravděpodobné, že bude opět dostávat jen velmi málo branek. U tohoto týmu se na jaře tedy rozhodně vyplatí sázet na výhru a odvážnější sázkaři mohou zkoušet i výhru s handicepem, ke které by měla pomoci už zmiňovaná skvělá obrana a silný útok.

Druhý celek podzimní části, pražská Slavia, přes zimu opět posílila. Přivedla několik kvalitních hráčů, především do obrany, a jejich kádr nyní vypadá na papíře opravdu silně. Velkou nevýhodou však bude velké množství nově příchozích hráčů, kteří než si zvyknou na systém, který Slavia preferuje, může to chvilku trvat. Ačkoliv je na tom Slavie co se týče postavení v tabulce velmi dobře, jako hlavního aspiranta na titul ji řadit nelze, právě kvůli nesehranosti. Od tohoto týmu se dá tedy v jarní části očekávat několik překvapivých výsledků nebo lépe řečeno zaváhání.

Posledním celkem, který ještě může pomýšlet na titul, je druhý pražský celek Sparta. Ta v zimním přestupním okně příliš aktivní nebyla, ale spoustu hráčů, kteří na podzim absentovali kvůli zranění, se nyní vrátí do sestavy a tak Sparta kvalitu rozhodně mít bude. Od tradičního aspiranta na titul se tedy opět dají očekávat kvalitní a vyrovnané výkony. Boj o titul navíc rozhodně není ztracený, jelikož na první Plzeň ztrácí Sparta momentálně sice čtyři body, ale s Plzní se v jarní části utká na domácím hřišti, kde bývají letenští pravidelně velmi silní a nebezpeční.

Ze závětří ještě můžou útočit Zlín a Mladá Boleslav, ale nedá se předpokládat, že by některý z těchto celků nějak výrazně promluvil do boje o titul. Zlín je sice čtvrtý se ztrátou pouhého bodu na Spartu, ale v zimním přestupním okně prodal několik důležitých hráčů, které nedokázal kvalitně nahradit. Dá se tedy očekávat, že výkonnost tohoto celku půjde dolu. Boleslav sice udržela kostru týmu pohromadě, ale jejich bodová ztráta je už výraznější a navíc jejich kádr nedosahuje takových kvalit, jako třeba u Sparty nebo Plzně.

Autor: Luboš Řepa

Suverénní Liberec vládne extralize

Jestliže se fotbalová liga přehoupla do druhé poloviny, pak ta hokejová se zase blíží ke konci. Tedy alespoň co se základní části týče. Velmi blízko k vítězství je Liberec, který má na čele tabulky slušný náskok na své pronásledovatele.

Liberečtí hokejisté jsou velmi blízko obhajobě titulu ze základní části z loňského roku. Ačkoliv mají o jeden odehraný duel více než druhý Třinec, jejich náskok nyní činí devět bodů a nedá se tedy příliš předpokládat, že by tak kvalitní a zkušený tým, jakým Liberec je, dovolil, aby mu někdo titul uzmul. Klíčem k úspěchu Liberce z posledních let je především vytrvalá a koncepční práce, velký důraz na obrannou činnost a v neposlední řadě také efektivní útok. Liberec má jednoznačně nejlepší obranu z celé soutěže, vždyť v dosavadních čtyřiceti šesti kolech obdržel pouhých devadesát jedna branek, tedy průměr ani ne dvě branky na zápas. Z tohoto předpokladu je třeba vycházet při sázkách na tento tým. Velmi malý počet obdržených branek značí, že se u zápasů Liberce nevyplatí sázet na větší počet vstřelených branek.

Druhý celek tabulky Třinec má velmi silný útok. Samozřejmě, útok vyhrává zápasy v základní části, ale v play off, kam třinečtí také neomylně míří, je mnohem důležitější obrana. Tam už je na tom Třinec o poznání hůře. V základní části, kde se hraje mnoho zápasů, se tedy určitě vyplatí u tohoto celku sázet na větší počet vstřelených branek, protože pokud je nedá sám Třinec, pomůže k vítězství u této sázky soupeř, díky poměrně průchodné třinecké obraně. Rádi bychom tady však zmínili, že takovýto styl hokeje se u třineckých rozhodně nedá očekávat v play off, kde se snaží všechny týmy vycházet ze zabezpečené obrany a branek tedy ubývá.

Posledním prakticky jistým účastníkem letošního play off je Sparta. Ta předvedla parádní výkon v Lize mistrů, kde skvěle reprezentovala český hokej a došla až do finále, kde podlehla švédské Frolundě. Ačkoliv má nyní Sparta náskok sedmi bodů na Chomutov, který drží sedmou příčku, tedy pozici, ze které jdou týmy do baráže o play off, mají pražané jeden zápas k dobru. Navíc nyní už nebudou muset tříštit síly na dvě soutěže, když Liga mistrů skončila. Kvalitou kádru patří Sparta mezi absolutní špičku v lize a je to opět jeden z největších aspirantů na titul. Co se sázek týče, opět se zde vyplatí počet branek, jelikož má Sparta druhý nejlepší útok v lize. V play off navíc jejich forma pravidelně graduje a právě tam sparťané předvádějí skvělý hokej.

Autor: Luboš Řepa