Category Archives: Sázení

Je brzké vsazení výhodné ?

Pokud rádi sázíte na evropské fotbalové ligy, jistě vám neušlo, že kurzy na víkendové zápasy jsou většinou vypsány již na začátku týdne. Některé sázkové kanceláře dokonce vypisují kurzy s několikatýdenním předstihem. Jak moc výhodné ovšem je, vsadit zvolený zápas s předstihem třeba několika dnů ?

Nejdůležitějším atributem u kurzového sázení je samozřejmě výše kurzu. A právě ten láká sázkaře vsadit daný zápas v dostatečném časovém předstihu. Ano, to je první a zároveň asi také největší výhoda brzkého vsazení. Čerstvě vypsané kurzy, například na favority zápasů, bývají až o několik desetin vyšší než jaké jsou chvíli před výkopem. Pokud totiž sázkové kanceláře vypíší lákavý kurz na jasného favorita víkendového zápasu, tedy zápasu, jenž se hraje až za několik dní, lze očekávat, že právě během těchto dní kurz přitáhne velké množství sázkařů, kteří si na tento tip vsadí. A čím větší objem vsazených peněz putuje na jeden tým, tím se postupem času kurz právě na tento celek snižuje. První výhodou je tedy výše kurzu.

Další výhoda opět souvisí s výší kurzu. Tentokrát se však zaměříme na další manipulaci s vsazeným tiketem. Pokud totiž s velkým předstihem vsadíme například u počtu branek v zápase over 2,5 gólu za kurz 2,2, během týdne se mohou kurzy natolik změnit, že nyní už je kurz 2,1 i u underu. Vsadíme-li potom i tuto příležitost, právě jsme získali jistou sázku, u které nemůžeme za žádných okolností prohrát. Více o těchto typech sázek píšeme v dříve vydaném článku.

Poslední výhodou může být, že lze snadno využít chyb bookmakerů, kteří vypisují kurzy. Pokud totiž sázková kancelář chybně vypíše kurz, je samozřejmé, že si toho, i díky příjmu velkého objemu sázek na tuto příležitost, brzy všimne a kurz upraví. Takové chyby, které se dají využít už však v žádném případě nenajdeme tři nebo dva dny před začátkem zápasu, tyto chyby se vyskytují převážně velmi dlouho před výkopem a je třeba být opravdu velmi rychlý, aby se dalo takové chyby využít.

Při sázení na zápas, tedy na vítěze konkrétního zápasu, může mít však brzké vsazení i jednu podstatnou nevýhodu. A to jsou samozřejmě změny v sestavě, zranění, motivace a tak dále. Hráč se může v týdnu během tréninku zranit a do víkendového zápasu nezasáhne. Pokud se navíc jedná o klíčového hráče, může to mít na výsledek zápasu značný dopad. Ačkoliv se tedy může zdát, že brzké vsazení je výhodné a klady převažují nad zápory, jako vždy je to určitá míra rizika. Je potom na každém sázejícím, jak velkou míru rizika je ochoten přijmout a jestli vsadí vybraný zápas jen chvíli před zahájením s menším kurzem nebo jestli půjde do rizika a s předstihem vsadí i za cenu rizika, že se do zahájení zápasu mohou podmínky změnit v jeho neprospěch.

Autor: Luboš Řepa

Vyplatí se sázet handicepy ?

Ať už se jedná o hokej či fotbal, vždy spolu budou soupeřit celky, jenž jsou co se týče kvality rozdílní. Mnohdy je ovšem kvalita týmů tak rozdílná, že se téměř nevyplácí, kvůli nízkému kurzu, sázet klasický zápas. A v tu chvíli nastupují na scénu sázky s handicepem, který virtuálně dorovnává kvalitu slabšího celku, aby se mohl rovnat s tím silnějším.

Ve fotbale se jedná o dávno zaběhlý systém, ale už i v hokeji se tento jev začíná postupem času objevovat. Sázky s handicepem získávají stále na oblibě a to především proto, že dokážou ze zápasu favorita s outsiderem udělat zajímavou podívanou s kvalitním kurzem. Uveďme si příklad na fotbale: Nastupuje-li Real Madrid proti slabšímu celku, což jsou ve španělské lize až na výjimky téměř všichni, kurz na jeho výhru činí zhruba kolem 1,2. Za takto mlý kurz se opravdu nevyplácí sázet, ovšem když vsadíme, že Bílí balet vyhraje o dvě a více branek, může kurz vzrůst třeba až na 1,5. To už je kurz, se kterým se dá jistě pracovat. Právě takto fungují sázky s handicepem.

Věříme-li, že silnější celek svého slabšího soupeře nejen porazí, ale dokonce rozdrtí, nemusíme sázet čistou výhru s malým kurzem, ale můžeme zvolit handicep. Nevýhodou a noční můrou tipérů sázejících handicepy, je vzepření se outsidera. Ačkoliv tedy může silnější celek předpoklady naplnit a vyhrát, může to být po utrápeném výkonu a rozdílem třeba pouze jedné branky. Pokud byste měli vsazený handicep, prohráli byste. A to je právě největší riziko těchto sázek. Pokud se outsiderovi podaří vstřelit branku a poté vsadí všechno na úpornou obranu, přes kterou se bude favoritovi jen těžko dostávat, je pravděpodobné, že sázka na handicep nevyjde. Totéž lze aplikovat i u jiných sportů, například u tenisu, kde samozřejmě napadají branky, ale získávají se gamy a sety.

Více než u klasických sázek zde samozřejmě záleží na tom, komu se podaří vstřelit první branku. Když se to podaří outsiderovi a máme vsazená handicep na silnější celek, musí najednou favorit dát tři branky a už žádnou neinkasovat. Riziko prohry je tedy v tomto případě velké. Ale můžeme se na to podívat i z druhé strany. Totiž, že bychom vsadil handicep, že slabší celek prohraje maximálně o jednu branku. Ve chvíli, kdy se mu podaří vstřelit branku a jít do vedení, jsme v perfektní situaci a můžeme svůj tiket pojistit na live sázce třeba u sázkovky bwin, abychom měli jistotu, že minimálně něco na tomto tipu vyhrajeme.

Sázení handicepů samozřejmě není pro každého. Tipéři, kteří mají strategii nízkého počtu zápasů s malými kurzy, vsazené ovšem za větší finanční obnos, se nejspíše budou handicepům vyhýbat. Na druhou stranu sázející, kteří sázejí za menší peníze nebo si třeba chtějí zpestřit sledování svého oblíbeného a favorizovaného celku jistě touto možností nepohrdnou. Opět tedy záleží na strategii jednotlivých sázkařů a na tom, kde chtějí sázky s handicepem uplatňovat.

Autor: Luboš Řepa

Specializace na vybrané ligy

Jak již bylo mnohokrát řečeno a napsáno, chce-li být sázkař úspěšný, má v dnešní době velmi složitou situaci. Nepřeberní množství informací, které musí analyzovat, aby dospěl ke správnému tipu, zabírá spoustu času. Vezmeme.li navíc v úvahu, že na tiket podává dvě až tři příležitosti, zabere sestavení sázenky mnohdy i několik desítek minut, možná i pár hodin.

Co se ale začít specializovat pouze na jednu ligu ? Taková specializace má mnoho výhod, ale zároveň i úskalí. Základním krokem je vybrat si, na jaký sport a ligu budeme vlastně sázet. U předních evropských lig (mluvíme-li o fotbalu), jako je například anglická, španělská či italská liga, hrozí riziko, a nikoliv nepodložené, že budou kurzy na zápasy velmi podhodnocené, jelikož to jsou ligy, na které se bookmakeři zaměřují nejvíce, což je logické, jsou samozřejmě nejsázenější a je jasné, že i výjimečný sázející si raději vsadí na Arsenal nebo Manchester United než na nějaký celek z druhé španělské ligy.

Pokud se tedy sázející chce specializovat na nějakou přední evropskou ligu, je třeba si i velmi dobře vybrat sázkovou kancelář, kde bude své tipy podávat, aby kurzy a jeho zisky byly tak co největší. Výhodou u těchto lig je především velká informovanost. Na správných stránkách lze velmi brzo zjistit, který hráč je zraněný či z formy, jak bude pravděpodobně vypadat sestava na další zápas a další užitečné informace, které mohou ovlivnit konečný výsledek. Navíc se při specializaci na jednu ligu sázkař nemusí probírat několika desítkami stránek v různých jazycích, aby našel potřebné informace. Bookmakeři se soustředí na několik lig zároveň a pokud se tedy vy zaměříte pouze na jedinou ligu, je možné, že bookmakera překonáte, jelikož budete mít k dispozici více informací i o těch nejmenších nuancích. Sázením na přední evropské ligy navíc eliminujete i úskalí v podobě korupčních skandálů, přeci jen je velmi nepravděpodobné, že by týmy jako Chelsea nebo Manchester měli zapotřebí zápasy prodávat.

Co když se ale sázkař chce zaměřit na některou z nižších lig ? Zde sice nejsou kurzy mnohdy tak podhodnocené, jaká u soutěží vyšších, ovšem získávání informací a tím pádem i náskoku před bookmakery je zde o to složitější. Navíc se zde mohou vyskytovat i zápasy, které mohou ovlivnit rozhodčí, což je fakt, který si asi není příjemné připustil, ale v nižších ligách se tento jev vyskytuje více než zřídka. Vyšší kurzy jsou vykompenzovány náročností při hledání informací, ovšem pokud dobře ovládáte některý cizí jazyk, ani tato překážka nemusí být nepřekonatelná. Co však pro mnoho sázkařů nepřekonatelné je, je skutečnost, že evropské ligy se povětšinou hrají pouze přes víkend, tedy během týdne není možné na vybrané zápasy vsadit. Je tedy na preferencích každého sázkaře, zda-li se chce specializovat na jedinou ligu, což může být samozřejmě ziskový klíč, ale počet zápasů hraných přes týden je nulový nebo se bude povrchněji zajímat o více soutěží se zápasy během celého týdne.

Autor: Luboš Řepa

Sázení na střelce v NBA

Ačkoliv se sezona v zámořské NBA pomalu blíží ke konci, pojďme se podívat, jak ukazatele je třeba sledovat při sázení na počet bodů u konkrétního střelce v této soutěži.

U většiny sázkových kanceláří bývá velmi solidní nabídka příležitostí u basketbalové NBA. Dnes se zaměříme na sázky konkrétních střelců a jejich střelecké výkony v daném zápase, nikoliv tedy jen na pouhé zápasy basketbalových celků. Jistě je třeba vědět, že hranici, kterou nám nabízí sázkové kanceláře, se většinou odvíjí od sezonního průměru daného hráče. Jestliže tedy střelec má po dvaceti odehraných zápasech průměr 19,5 bodu na zápas, hranice bude přesně taková, tedy 19,5 bodu. Vstřelí dvacet a více, nebo zůstane pod svým průměrem a bude mít 19 a méně bodů ?

Vypisováním hranic podle sezonního průměru si sázkové kanceláře usnadňují práci. A právě toho je třeba využít. Jako první je tedy třeba vědět, jakou pozici má daný hráč v týmu. Je to člen základní pětky nebo nastupuje až z lavičky ? Dále je důležité, kolik minut průměrně stráví na hřišti, což se dá velmi snadno dohledat na oficiálních stránkách této soutěže. Ale pozor, nestačí sledovat jen průměrný čas na hřišti, jelikož průměr může být kolikrát zavádějící. Na začátku sezony velmi vytěžovaný hráč může během ročníku dostávat kvůli nízké výkonnosti méně prostoru a to z pouhého průměru těžko odhalíte. Je se třeba tedy podívat na čas strávený na hřišti v posledních zápasech a jestli v tomto čase nejsou výrazné výkyvy.

Další ukazatel, který se velmi často podceňuje nebo dokonce úplně ignoruje, je síla a kvalita soupeře. Především tedy kvalita co se týče defenzivní činnosti. I skvělý střelec a lídr svého týmu se může proti perfektní obraně trápit. Pokud navíc sázíte na hvězdu týmu, nezapomeňte, že obrana soupeře se na něj zaměří a nasadí ty nejlepší možné obránce. V takovýchto chvílích se doporučuje sázet spíše na under, pokud jde o bodovou hranici hráče. Velice lákává kurzy v tomto ohledu nabízí například Unibet.

Poslední, ale rozhodně nikoliv méně důležitý aspekt je ten, kolik bodů hráč nastřílel v předchozím utkáních. Pokud se jedná o hlavní tvář a hvězdu týmu, který však v posledních zápasech zůstával za očekávání a nastřílel několikrát po sobě méně než jeho sezonní průměr, je velmi pravděpodobné, že se tato série blíží ke konci. Ať už se jedná například o Stepha Curryho, LeBrona Jamese nebo Kevina Duranta, tito hráči a zároveň hvězdy svého týmu, nemohou a také nemívají střelecké výpadky v dlouhodobém horizontu. Pokud se jim tedy několik zápasů nepovede a zůstanou pod svým průměrem, je ideální chvíle na sázku over.

Autor: Luboš Řepa