Category Archives: Sázení

Časté chyby sázkařů

Přestože velké procento sázkařů sází především proto, aby si okořenili sledování svého oblíbeného týmu či sází bez jakékoliv strategie, najdou se jistě i tací, kteří sázení berou jako investici s jasným cílem-ziskem.

Právě sázkaři, sázící bez strategie a plánů, by se mnohdy rádi stali ziskovými, ovšem dělají chyby, které jim to nedovolí. Tou nejzákladnější je, že sází bez stanovení cílů. Ať už by se mělo jednat o cíle krátkodobé či dlouhodobé v horizontu několika let či měsíců, bez plánů a cílů se úspěšné sázení neobejde. Profitující sázkaři si častokrát na začátku měsíce či na začátku jakékoliv etapy stanoví, čeho chtějí v následujícím období dosáhnout. A cílů samozřejmě nelze dosáhnout, když si sázkař nebude pečlivě vést evidenci podaných sázek. Potom se totiž jen velmi těžko dozví, jak rychle se blíží či vzdaluje vytyčenému cíli. Rada je tedy jasná, stanovit si cíle a dělat si pečlivé záznamy sázek.

Další velkou chybou, kterou sázkaři často dělají, jsou odfláknuté analýzy zápasů, na které chtějí vsadit. Mnoho lidi si totiž stále myslí, že člověk, který si sázením vydělává, tedy profesionální sázkař, stráví denně dvě hodiny zjišťováním informací a poté už jen sází a vyhrává. Ale tak to skutečně nefunguje a ani fungovat nemůže. Z mnoha rozhovorů s profesionálními sázkaři se dozvíte, že to je opravdu práce na plný úvazek. Ano, můžete si na rozdíl od klasického zaměstnání sami vybrat pracovní dobu, ale pokud chcete být úspěšní, s kratší pracovní dobou rozhodně nepočítejte.

Jeden profesionální sázkař dokonce v rozhovoru uvedl, že denně stráví u různých statistik a zjišťování informací až 12 hodin ! Dnešní doba je navíc pro sázkaře o mnoho lepší, ale zároveň náročnější než časy minulé. Každý profesionální tým má své webové stránky ( Bet 365 ), kde uveřejňuje aktuální informace o týmu, u individuálních sportů jako je například tenis má prakticky každý hráč účet na sociálních sítích, kde sdílí různé novinky a aktuální informace a jistě by se dalo pokračovat. A právě tyto informace, informace od samotných hráčů, informace ze zákulisí, mohou velmi pomoci při výběru sázkové příležitosti. Ovšem daň za tyto informace je velká časová náročnost.

Rozmach technologií s sebou přináší také mnoho možností, které však sázkaři také velmi často nevyužívají. Jde především o hledání nejlepších kurzů na trhu. Spousta sázkařů má své oblíbené sázkové kanceláře a už se ani nedívají, co jim vlastně nabízí konkurence. A jako v každém jiném oboru, konkurence nikdy nespí. Ačkoliv se hledání a sázení nejlepších kurzů může jevit jako náročnější, především proto, že je třeba mít otevřený účet u více sázkovek, rozdíly v kurzech jsou někdy tak obrovské, že rozhodně stojí za to mít v záloze několik sázkových kanceláří. Mezi ně by rozhodně měla patřit například Unibet, jelikož nabízí velmi slušné kurzy.

Autor: Luboš Řepa

Sázení na tenis

Dalším velmi populárním sportem, na který sázkaři rádi sází je tenis. Ovšem i zde platí, že k úspěchu je třeba velká informovanost, a to nejen o samotných hráčích, ale i ostatních atributech, jenž mohou mít na výsledek vliv.

Velmi důležitým ukazatelem, jenž je třeba sledovat, je především povrch, na kterém se hraje. Povrchů je hned několik, ať už je to pomalá antuka, kde míčky vyskakují hodně do výšky, tvrdý povrch, který klade velké nároky na správné koordinování celého těla nebo rychlý povrch v hale, kde mají výhodu především hráči s dobrým servisem. Proto je před podáním sázky klíčové, zjistit si, na jakém povrchu se zápas vlastně hraje. Přestože u špičkových hráčů si můžeme být jistí, že podají dobrý výkon na jakémkoliv povrchu, na okruhu jsou i hráči, kteří jsou konkurenceschopní jen na svém oblíbeném povrchu, to nezřídka platí například pro některé španělské hráče, kteří jsou známí svými dovednostmi na dvorcích s antukovým povrchem. Právě vysokými kurzy na tyto hráče je známá sázková kancelář Unibet.

Další statistika, která by sázkaři neměla uniknout, jsou vzájemné zápasy. Právě H2H může dost prozradit o tom, jak se bude zápas vyvíjet. Přestože může být hráč žebříčkově lépe postaven, na svého soupeře nestačil ani v jednom z předchozích duelů, v tom případě je třeba mít se na pozoru. Ani zde by sázejícímu nemělo uniknout, na jakém povrchu dotyční hráči spolu dříve hráli. Je jasné, že špičkoví hráči, kteří jsou v žebříčku ATP vysoko, se spolu utkávají třeba i několikrát za sezonu (například Djokovic a Federer), protože spolu na většině turnajů svádí bitvy v závěrečných kolech, takže se zde vliv H2H trochu ruší, jelikož z tak velkého a častokrát velmi vyrovnaného vzorku zápasu nelze s určitostí říci, jak bude zápas probíhat. Ovšem u níže postavených hráčů může mít a často má tato statistika velkou váhu.

Tím se dostáváme k velmi přeceňovanému atributu, na který především začínající a nezkušení sázkaři hodně spoléhají. Je jím postavení v žebříčku. To totiž může být kolikrát velmi zkreslující, hráč se může vracet po zranění, proto je jeho postavení horší než které by odpovídalo jeho schopnostem nebo za sebou může mít hráč období s horší formou, a přestože kvalitativně je na tom lépe než jeho soupeř, může na něj být kurz vyšší než na soupeře, který je lépe postavený. Samozřejmě, i postavení v žebříčku je třeba při analýze zápasu sledovat, avšak důraz na něj kladený by měl mít pouze omezenou míru.

Pokud jste nestihli vsadit vybraný zápas před jeho začátkem, můžete to napravit během live sázek, které jsou obzvláště u tenisu velmi oblíbené. Častokrát se stává, že favorit utkání ztratí jako první svůj servis a kurz na jeho výhru letí okamžitě nahoru. A právě toho lze snadno využít, protože zatímco by sázka před utkáním na hráče s malým kurzem příliš velkou hodnotu neměla, při live sázení, kdy se třeba favorizovanému hráči nemusí podařit vstup do utkání už je kurz mnohem lákavější.

Autor: Luboš Řepa

H2H sázky

Head to head sázky se v poslední době staly velmi populární. Ačkoliv tento způsob sázení klade vyšší nároky na sázkaře co se týče informovanosti, vysoké kurzy, které tyto příležitosti nabízejí jistě stojí za to.

Jestliže jsem zmínil, že tento způsob sázení klade vysoké nároky na informovanost, vězte, že tomu tak skutečně je. Pro správný tip je totiž třeba správně zanalyzovat hned dvě utkání, jelikož soupeři, na které podáváte sázku, spolu vlastně nehrají, hrají s jinými soupeři a počet gólů vstřelený právě jiným soupeřům se počítá do virtuálního skóre sázeného zápasu. Ačkoliv to vypadá složitě, realita je jiná a pokud se naučíte v těchto vodách chodit, stanou se pro vás tyto příležitosti velmi lákavým zbožím. Tento koncept se poprvé objevil při sázení na dostihy a brzy se stal velmi oblíbeným a rozšířil se prakticky do všech sportů, kde je tento princip možné uplatnit. Ať už se tedy jedná o hokej, fotbal nebo motoristický sport, tady všude se sázkami head to head můžeme setkat.

Co se týče kolektivních sportů a sportů, kde vítězí celek s větším počtem bodů nebo branek, obrovskou výhodou H2H sázek je, že vás mohou zajímat pouze útočné dovednosti vámi vybraného celku. Nezáleží totiž na konečném výsledku utkání, ale pouze na tom, kolik bodů či branek vsazený celek dá. U head to head sázek totiž soupeří s celkem, proti kterému ve skutečnosti nehraje a tak na obdrženém množství branek a bodů nezáleží. Proto je velmi důležité, kromě správného odhadu útočných dovedností celku také dobře posoudit kvalitu obrany soupeře. Obecně platí, že je lepší sázet na celek s výborným útokem, který sice hraje proti lepší obraně, než spoléhat na velmi špatnou obranu soupeře, kterou může několikrát pokořit pouze nadprůměrný útok.

Další odvětví, kde jsou sázky H2H hodně populární, je motorismus. Zde je možné sázet na jezdce, že skončí ve stejném závodě lépe než jiný jezdec, třeba i ze stejného týmu. Právě tato přidaná hodnota těchto sázek poté dopomáhá i k většímu zážitku při fandění, jelikož se jedná určitě o zajímavější sázku než pouhá sázka na jednoho jezdce a jeho konečné umístění v závodu. Některé sázkové kanceláře navíc nabízejí ve své nabídce možnost H2H mezi jezdci formule 1 nejen v jednotlivých závodech, ale i v celkovém pořadí celého ročníku. Ačkoliv sázkař tedy budu muset na výsledek čekat celou sezónu, jak již bylo napsáno, na tyto příležitosti se mnohdy vypisují tak lákavé kurzy, že se vyplatí na výsledek si počkat. Vyzkoušet si to můžete například u sázkové kanceláře Betclic.

Jako zajímavost lze zmínit i možnost využití tohoto způsobu sázení i u tenisu. Sázkové kanceláře totiž nabízejí i možnost sázky, kdo ze soupeřů vypadne na turnaji dříve a například u Grand Slamů, které trvají dva týdny, jsou tyto sázky také velmi zajímavé. V neposlední řadě se může jednat i o golf. Ačkoliv je tedy nutné znát informace o více týmech a atributech, vysoké kurzy sázek head to head jsou lákavé a minimálně zkusit by tento druh sázení měl asi každý sázkař. A kdo ví, třeba se mu H2H tak zalíbí, že u něj i zůstane.

Autor: Luboš Řepa

Manipulační poplatek

Ačkoliv drtivé procento sázkařů sází dnes již přes internet, stále se najdou tací, kteří raději navštíví kamennou pobočku a zde podají svou sázku. Proč je však lepší využívat sázení na internetu a nikoliv na pobočce ?

Důvod je prostý. Manipulační poplatek. Jistě jste se setkali s tím, že vámi vsazený tiket za sto korun stál korun sto deset, bez toho, aniž by se to projevilo na výši vaší výhry. Té záhadné desetikoruně, tedy 10 % z podané sázky (v některých sázkových kancelářích to je 5 %), se říká manipulační poplatek. Je to částka, kterou si sázkové kanceláře berou za to, že vám poskytují službu. Tento poplatek tedy musíte zaplatit a ani v případě, že se vám zadaří a podaný tiket vyjde, ho zpět nedostanete.

A tím se dostáváme k tomu, proč je mnohem výhodnější sázet přes internetové stránky sázkových kanceláří. Jestliže na většině kamenných poboček se platí manipulační poplatek ve výši 10 % z podané sázky, na internetu tomu tak není. Drtivá většina sázkových kanceláří, včetně Bet365 nebo Bwin, svým klientům při sázení na internetu manipulační poplatky nezapočítávají. Především pro tipéry, kteří berou sázení nikoliv jako zábavu, ale jako možnost zisku, je tento aspekt v podstatě klíčový.

Sázení je hra čísel, aby byl sázkař dlouhodobě v plusových položkách, musí splňovat spoustu kritérií co se týče znalostí sportů, na které sází, být dostatečně trpělivý, schopný reagovat na změny, ale především, musí své sázky podávat u co možná nejvýhodnější sázkové kanceláře. Jelikož je dnes na trhu velká konkurence, sázkové kanceláře se předhánějí v různých bonusech a pomůckách, které mají tipéry přivést právě k nim. Proč tedy tak široké nabídky nevyužít ?

V dnešní době je již tedy absolutní nesmysl podávat své sázky a ještě platit manipulační poplatek. Ačkoliv se totiž může zdát, že 10 Kč ze stokorunové sázky není nic, při vsazení deseti takovýchto tiketů, byste byli kvůli manipulačním poplatkům ve ztrátě sto korun, a to ať vám tikety vyšly nebo nikoliv. Stokorunu za manipulační poplatky již zpět z těchto tiketů nedostanete.

Ano, při občasném sázení za pár korun se desetiprocenti poplatek ztratí a je to snad i pohodlnější, zaplatit menší procento za služby sázkovým kancelářím než si vkládat peníze na internetový u účet a teprve potom sázet. Ovšem jak již bylo řečeno, tipéři, kteří chtějí být dlouhodobě v kladných hodnotách si nemohou dovolit takto vyhazovat peníze oknem. Vždyť vyšší sázce se může poplatek vyšplhat až k tisicikorunám. Navíc se poplatek samozřejmě týká všech druhů sázek.

Autor: Luboš Řepa

Mýty v kurzovém sázení

Ačkoliv by oblast kurzového sázení měla být místem obrovské informovanosti, znalosti matematiky a dobrých sázkových strategií, stále se zde ještě najde místo pro mýty, kterým dost sázkařů stále věří. V dnešním článku si některé z nich představíme.

Musí vyhrát, jinak…

Jeden z nejrozšířenějších mýtů v kurzovém sázení. Celek, který se pohybuje na hranici sestupu nebo tým, kterému chybí jediná výhra k tomu, aby se umístil na pozici zajišťující evropské poháry v příští sezoně, musí následující zápas přeci vyhrát. Vždyť mají výbornou motivaci. Toto, ačkoliv logické, uvažování, skrývá několik háčků. Ano, motivaci mají tyto celky skvělou, v případě výhry můžou dosáhnout určitého cíle, to ovšem neznamená, že předchozí zápasy hráči jenom odchodili, i v nich přeci museli hrát naplno. To, že tedy potřebují výhru, automaticky neznamená, že se jejich hra oproti předchozím zápasům zlepší o několik úrovní, což si sázkaři často myslí.

Motivace je skvělá věc, která sportovcům jistě pomáhá, ale není také radno zapomínat na tlak, který s ní souvisí. Pokud si tedy například řekneme, že celek vyhraje, protože jim výhra zajistí záchranu v soutěži, nesmíme opomenout také to, co se stane, když celek nevyhraje. Tedy sestup. Pokud se navíc myšlení hráče ubírá spíše tímto směrem, směrem, co se stane, když to nevyjde, máme najednou z pozitivní motivace negativní tlak, který může i velkým hráčům svázat ruce a nohy. Argument vyhrají, protože musejí vyhrát, tedy do kurzového sázení nepatří.

Existují systémy, které dlouhodobě vydělávají

O existenci strategií, u kterých ani není zapotřebí znát všechny detaily zápasů, které sázíme, je dodnes přesvědčeno mnoho sázkařů. Zázračný systém, jenž vydělává spoustu peněz a zná ho jen velmi malý okruh sázejících. I tento mýtus je ovšem nesmysl. Je sice možné za pomocí určitých systému a velké dávce štěstí být krátkodobě v plusových položkách, ale zde se bavíme o dlouhodobém výdělku a zde se již bez kvalitních informací a flexibilitě systémů, které používáte, neobejdete.

Mnozí začínající sázkaři si myslí, že narazili na svatý grál, když se dozvědí o systému martingale, tedy navyšování sázek po každé prohrané hře. Tento systém je ovšem velmi nebezpečný a při špatném zacházení můžete přijít i o celý kapitál. Přesto se však najde velký počet tipérů, kteří na tuto strategii nedají dopustit.

Čekání na „velkou trefu“

Pokud patříte mezi tu skupinu sázkařů, kteří s oblibou sázejí takzvané „plachty“ a jste přesvědčeni, že jednou to prostě musí vyjít, vězte, že rozhodně nemusí. V případě, že tyto tikety sázíte jako akovky, je sice s každým přidaným zápasem na tiket výhra větší, ale zároveň se zvětšuje riziko, že aspoň jedna z příležitostí nevyjde. Čekání na životní tiket je doménou především začínajících tipérů, kteří jsou plní iluzí o snadném výdělku.

Pokud se v kruzích kurzového sázení pohybujete déle, jistě jste pochopili, že k tomu, abyste byli v dlouhodobém horizontu v kladných číslech, je zapotřebí tvrdá práce. Samozřejmě nikoliv fyzická, ale práce se zjišťováním informací, hledání novinek a tak dále. A možná prvním krokem k tomu, abyste své zisky zvětšili, je přestat věřit populárním sázkařským mýtům.

Autor: Luboš Řepa

Internetové peněženky Skrill a Neteller

Velkou oblibu u sázkařů si v poslední době získaly internetové peněženky. Ačkoliv v tomto rybníku plave mnoho ryb, do popředí vystupují ty dvě vůbec největší, Skrill a Neteller. Pojďme si je tedy představit.

Internetová peněženka Neteller působí na trhu již od roku 1999 a prakticky okamžitě po svém nástupu se zařadila mezi lídry v oblasti internetových plateb. Založení účtu u této společnosti je zdarma a po registraci můžete požádat i o platební kartu. Velkou výhodou Netelleru je především rychlost, se kterou můžete s penězi hospodařit. Sázkaře však bude nejvíce zajímat, zda-li se při převodu peněz z Netelleru na svůj hráčský účet platí nějaký poplatek. Nikoliv, drtivá většina sázkových kanceláří, mezi nimi například Fortuna, nabízejí tuto službu zdarma a bez poplatků. I zde si zákazníci velmi chválí rychlost, se kterou peníze na účet dorazí.

To, že Neteller svým klientům nabízí také nejvyšší možnou bezpečnost jistě netřeba mluvit, to je samozřejmostí. V případě, že byste si chtěli výhru poslat zpět na účet u Netelleru, je transakce opět bez poplatků. Ovšem doba než se tento požadavek vyřídí může činit od 2 do 60 hodin. Pokud byste si rádi poslali peníze z Netelleru na svůj běžný účet, zde už se poplatku bohužel nevyhnete. A jelikož poplatek může činit až 7,5 Euro, jistě mnoho lidí napadne jak se tomuto poplatku vyhnout. Například neposílat peníze z hráčského účtu k Netelleru, ale rovnou na svůj běžný účet. Ačkoliv je výše zmiňovaného poplatku vysoká, při celkovém hodnocení Netelleru převažují především klady v podobě rychlosti, jednoduchosti a také bezpečnosti.

Druhým gigantem na poli internetových peněženek je Skrill. Ten nabízí podobné služby jako Neteller. Stejně jako u této internetové peněženky, můžete i u Skrillu posílat své peníze na hráčský účet bez poplatků. Bez poplatků je můžete posílat i opačným směrem. Ačkoliv se sice i zde platí poplatek za převod na běžný účet, ten nedosahuje takové výše jako u jeho konkurenta, zde činí 3,95 Eur. K založení účtu u Skrillu vám stačí pouze emailová adresa a heslo.

U Skrillu je přílišná jednoduchost možná až na škodu, jelikož to jde na úkor bezpečnosti, což se v poslední době snaží tato internetová peněženka dohnat. Stejně jako Neteller nabízí také oficiální mobilní aplikaci, ze které můžete svůj účet spravovat. Velkým kladem je také fakt, že u Skrillu je jednou z měn, kterou lze používat, také česká koruna a s tím související česká zákaznická podpora. Měn, které jsou k dispozici, je ovšem několik a využívat můžete tu, která se vám právě hodí.

Právě poslední jmenovaný klad Skrillu, je u Netelleru největší slabostí. Neteller totiž stále nemá českou lokalizaci a českou korunu byste mezi 19 měnami, které má tato internetová peněženka k dispozici, hledali marně. S tím samozřejmě souvisí i chybějící zákaznická podpora. Obě peněženky nabízejí v podstatě totožné služby jen s trochu rozdílnými poplatky, ale právě chybějící česká lokalizace u Netelleru, vyšvihla u nás na výsluní Skrill. Ale kdo ví, třeba se za nedlouho dočkáme i u Netelleru české koruny a závody o nejlepší internetovou peněženku u nás budou moci opět pokračovat.

Autor: Luboš Řepa