Samková prvýkrát vyhrala seriál Svetového pohára snowboardcrossařek

„Bomba, bomba, bomba! Som nadšená. Bola som aj trochu namäkko, čo ja moc nebývam, „radovala sa dvadsaťtriročná Samková z prvenstva v SP. „Toto som si hrozne priala a som rada, že sme to dali. Dosky išli skvele a všetci makali, ako to šlo najlepšie. Som veľmi vďačná za to, že môžem toto robiť, „povedala.

Samková je tento rok druhou českou snowboardistky, ktorá Bet365 ovládla seriál Svetového pohára.Pred týždňom sa radovala Ester Ledecká v paralelných alpských disciplínach.

Pred záverečným pretekom mala Samková náskok 480 bodov pred Taliankou Michela Moioliovou a vedela, že stupne víťazov jej zaistí výhru v SP.

Vo štvrťfinále išla po štarte druhá za Francúzkou Juliou Pereiraovou, ale predbehla ju a jazdu vyhrala. Semifinále malo podobný priebeh, Samková rýchlo zmazala drobnú stratu po štarte a väčšinu trati presvišťal na čele. „Bola som dosť slabá na štartoch, ale potom som to vždy dohnala a išla prvý na úvodnej rovinke a v zákrute, kde to bolo tesné a stále sa tam padalo.Ja som tam mohla ísť v pokoji každú jazdu, „povedala.

Vo finále sa stretla v priamom súboji o glóbus s Moioliovou. Po úvodnej sérii hrčí sa dostala znovu do vedenia a súperkám poodjela, ale v poslednej zákrute Unibet bonus chybovala. „V klopce som to prošméřila a išla jej celú vrchom,“ povedala Samková.

Na českú závodníci sa lepšie stopou spodom dotiahli Bankesová aj Moioliová. „Periférne som videla, že predo mnou je Bankeška. To som vedela, že je v pokoji. A zrazu som videla aj Moiolku, začala som hrozne dupať a skončila druhá, „opísala Samková.V cieli mohla sláviť – zakričala si radosťou a ľahla si na sneh.

Talianku porazila v SP o 680 bodov. „Keď sa to podarí, tak je tesné pretekanie skvelé. Bolo pekné, že to bolo dramatické až do konca, „povedala Samková.

“ Podarilo sa nám, o čo sme celý rok usilovali. Sme na Evku všetci hrdí. Je najlepší snowboardistka sveta, „uviedol tréner Marek Jelínek.

Samková v tejto sezóne zastala piatykrát zo siedmich pretekov SP na stupňoch víťazov.Dvakrát vyhrala a trikrát skončila druhá. Úspechom vo Svetovom pohári si vynahradila sklamanie z majstrovstiev sveta, kde nepostúpila do veľkého finále a skončila dvanásta.

Ako prvý z českých snowboardistek vyhrala SP v roku 2014 Šárka Pančochová vo freestylových disciplínach. Svetový pohár FIS ovládli v minulosti aj bežec Lukáš Bauer, skokan Jakub Janda a skikrosař Tomáš Kraus.

O víťazovi Svetového pohára mužov sa tiež rozhodovalo v poslednej jazde. Francúz Pierre Vaultier strácal na vedúceho Taliana Omara Visintina v poradí SP len 20 bodov a oba išli finále.Olympijský víťaz zo Soči aj tohtoročný majster sveta Vaultier poslednú jazdu zimy vyhral a obhájil minuloročný celkový triumf v SP.

Jan Kubičík došiel vo svojej osemfinálovej jazde druhý. Vypadol potom vo štvrtej štvrťfinálovej rozjazde, v ktorej bol piaty. V pretekov skončil dvadsiaty.

Rate the review